Indywidualny zestaw kawowy

     Ostatnimi czasy pracowałam nad ciekawym zamówieniem indywidualnym -zestawem biznesowym.

     Moje zlecenie dotyczyło eleganckiego zestawu, w którym serwowana byłaby kawa lub herbata klientom odwiedzającym gabinet firmy EXODOS, świadczącym usługi z zakresu ochrony danych osobowych. Pomyślałam o minimalistycznym i zgrabnym serwisie skupionym na prostokątnej tacy.

     Uformowałam dwie filiżanki. W sam raz na małą kawę lub herbatę. Początkowo podstawki miały być okrągłe i niższe. Jednak po ulepieniu prototypu z gliny stwierdziłam, że filiżanki są przez to mało poręczne i ciężko jest je unieść i odstawić. Talerzyki zatem uformowałam nieco podwyższone, a także głębsze oraz szersze, by mogły pomieścić nieduże ciastko lub pralinę. Wieloboczny kształtowi podstawek urozmaicił zestaw. Pozostałe elementy to cukiernica z pokrywką z otworem na łyżeczkę oraz mlecznik. Uformowałam go bez ucha, by zajmował jak najmniej miejsca na tacy. W najbliższej przyszłości do zestawu dołączy jeszcze małe naczynie do serwowania drobnych słodyczy. Całość jest usytuowana na prostokątnej tacy, która chroni blat przed zabrudzeniami oraz ułatwia przenoszenie zestawu. Jest też swoistą ozdobną ramą chroniącą serwis.

     Całość wykonałam ręcznie. Użyłam mojej ulubionej metody jaką jest wykrawanie elementów z gliny i łączenie ich za pomocą szpatułek oraz obrotowego toczka. Pracochłonne zajęcie. Jednak dla mnie jest to najprzyjemniejsza część pracy. Najbardziej czasochłonnym elementem jest taca, która długo schnie. Zwolnione tempo suszenia zapobiega zbyt dużemu powyginaniu i pękaniu. Taca po uformowaniu jest dosyć miękka. Należy ją też ostrożnie obracać podczas suszenia, uważając by jej nie połamać i by się nie zapadła. Cały zestaw nim trafi do pieca ceramicznego jest suszony i ręcznie szlifowany. Następnie wypalany w piecu ok 1000 stopnia Celsjusza przez kilkanaście godzin. Po odpowiednim przygotowaniu zestaw jest szkliwiony i również wypalany w piecu ceramicznym w wysokiej temperaturze. Czas oczekiwania na zamówienie wyniosło ok.4 tygodni. 

     Rękodzieło wykonane z naturalnych surowców dobrze koresponduje z naturalnymi elementami wystroju wnętrz, roślinami oraz sztuką (w tle przepiękny obraz autorstwa Darii Ostrowskiej). Biały, ceramiczny zestaw ładnie wpasował się do wnętrza gabinetu, które dodatkowo jest jasne i przestronne.

Bardzo ucieszył mnie fakt, że mogłam wykonać kika zdjęć zestawu w gabinecie i móc zaprezentować je na blogu. Oto kilka  znich.