Wystawa Oddziaływanie

     W dniach 28.02-14.03. 2019 odbyła się wystawa Oddziaływanie w Galerii MGCkiS. Obejmowała moją ceramikę (Emilia Kosakowska) oraz malarstwo (akryl na płótnie) Eweliny Ramotowskiej.

Odbyła się ona w ramach projektu Uciezczka z szuflady sfinansowanego ze środków Fundacja ORLEN - DAR SERCA w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi".

O projekcie:

“Ucieczka z szuflady” to projekt, którego celem jest uwolnienie twórczych prac mieszkańców gminy Choroszcz z czeluści ciemnych “szuflad” i wyłonienie ich na “światło dzienne”.Projekt odpowiada na potrzeby wielu mieszkańców (artystów, rzemieślników, rękodzielników, pasjonatów i hobbystów). Inicjatorkami i organizatorkami są Ewelina Ramotowska i Emilia Kosakowska oraz MGCKiS: Karolina Gołębiewska i Monika Tekielska – Chmielewska. W ciągu pięciu miesięcy, zaczynając od lutego tego roku zostanie zaprezentowanych 7 następujących po sobie wystaw, obejmujących plakat, malarstwo, fotografię i ceramikę. Mamy jednak nadzieję, że projekt będzie się rozwijał i powstaną kolejne wystawy. Dlatego zapraszamy Cię drogi twórco do współpracy bez względu na dziedzinę, w której się poruszasz (kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisać Ucieczka z szuflady).
Udział w projekcie jest bezpłatny. 
Wydarzenie odbędzie się w Galerii Miejsko- Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. 

O wystawie:

Emilia Kosakowska
Kulturoznawca i właścicielka pracowni ceramicznej Mały Piec (www.malypiec.pl) położonej w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego. Formuje głównie ręcznie. Cechami charakterystycznymi jej prac są nierówności, faktury, przecierki, szkliwienie w kolorze białym oraz malowanie farbami naszkliwnymi. W tajniki rzemiosła wprowadził ją tato, który z wykształcenia jest technikiem ceramikiem i produkuje kafle. Ich współpraca trwa do dziś. Mały Piec zdobi kafle, malując na nich motywy roślinne i ludowe. Inspiracją do tworzenia ceramiki jest aura Podlasia.

Ewelina Ramotowska
Rodowita choroszczanka, filolog. Swoje pierwsze kroki w malarstwie stawiała w MGCKiS w Choroszczy. Jej prace przedstawiają postacie kobiet, zwierząt, owadów, leśnych roślin czy mandali. Nie rzadko sięga do symboli czasu jakim są zegary, wahadło czy księżyc w pełni. Obrazy mają charakter oniryczny, baśniowy. Intensywne kolory i czarne tło podkreślają kontrast oraz przywołują na myśl sztukę ludową, a wyraźna kreska nakreśla kierunek na grafikę. Malowanie dla artystki jest „uwolnieniem i odkrywaniem tego, co w ukryciu drzemie”.

O wystawie : „Oddziaływanie”
Wystawa obejmuje prace malarskie oraz ceramikę. Podejmuje temat relacji człowieka z naturą, z innymi ludźmi, otoczeniem, z samym sobą a także dialogu między obrazem i ceramiką w przestrzeni zamkniętej.
„Ceramika to połączenie ziemi, wody, ognia, powietrza i człowieka. Jest ucieleśnieniem relacji istoty ludzkiej z naturą. Ich wzajemny „dialog” rodzi użyteczne przedmioty, wrażenia estetyczne, oczyszczenie, poznanie. Ceramika to nieustannie nucona piosenka tejże więzi. Nieregularne kształty naczyń przypominają o autentyczności. Nie ma w naturze dwóch takich samych drzew ani osób. Rękę podczas formowania prowadzi intuicja, każdy kubek chociaż podobny jest inny, bo nie ma dwóch tych samych momentów.” /Emilia Kosakowska/

„Obraz jest doskonałym medium przekazu myśli niepokornych, przeżytych historii, relacji z drugim człowiekiem, z samym sobą i naturą. Doskonałym, bo otwartym na każdego. O swoich obrazach mówię, że są myślą malowane, często tworzone intuicyjnie, bez sztywnego planu. Podczas malowania udaje mi się obudzić to co było uśpione, uwolnić emocje, porozmawiać z sobą. Nierozerwalne aspekty życia: relacje, upływający czas i natura bez ustanku oddziaływują na nas i splatają się jak korzenie, pnącza czy poroża, tworząc ciężkie a jednocześnie piękne konstrukty, co można odnaleźć w moich pracach.” /Ewelina Ramotowska/

Pełny fotoreportaż z wernisażu (kliknij w link poniżej):

Wernisaż foto

Chciałabym złożyć najserdeczniejsze podziękowania:

Ewelinie Ramotowskiej za wspaniałą przygodę z projektem oraz wystawą, Dyrektorowi  MGCKiS Przemysławowi Waczyńskiemu za otwartość i możliwość wykonania projektu oraz wystawy, pracownikom MGCKiS za współpracę, zaangażowanie, kreatywność oraz pomoc, mamie Karoliny Gołębiewskiej za przygotowanie poczęstunku, mojemu tacie za wprowadzenie mnie do świata ceramiki, mężowi, rodzinie, przyjaciołom za wsparcie, wszystkim, licznie przybyłym na wystawę zarówno naszą jak i składające się na projekt, a także Fundacji ORLEN Dar Serca za sfinansowanie remontu przestrzeni galeryjnej oraz zakup materiałów promocyjnych i wystawienniczych.